Iyu' Iyu' Alung Alung: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 60: | Line 60: | ||
| Ba'an [[bua' kiran]] [[payak]]. || - | | Ba'an [[bua' kiran]] [[payak]]. || - | ||
|- | |- | ||
| [4] || | |||
|- | |||
| Sia' sia' iko langit || - | |||
|- | |||
| [[Teradten]] tepu’ [[enit]] || - | |||
|- | |||
| Tepu' enit [[balang]] [[kabing]] || - | |||
|- | |||
| Teradten tued seling || - | |||
|- | |||
| [5] || | |||
|- | |||
| Po' [[si'it]] [[siguk]] sia' || - | |||
|- | |||
| [[Pengupan]] [[agung]] [[gawa']] || - | |||
|- | |||
| Agung gawa' [[etul]] etul || - | |||
|- | |||
| Petela' ieh ngih [[tugul]] || - | |||
|- | |||
| Naam tieh [[putul]] || - | |||
|- | |||
| Petela' ieh ngih [[batang]] || - | |||
|- | |||
| Naam tieh [[lalang]] || - | |||
|- | |||
| Petela' ieh ngih tued naam tieh [[rekeb]] || - | |||
|- | |||
== References == | |||
# stanzas [4] & [5] are contributed by Esta Bala | |||
[[Category:Nani Anakadiq| Iyu'-Iyu' Alung-Alung]] | [[Category:Nani Anakadiq| Iyu'-Iyu' Alung-Alung]] | ||
Revision as of 15:27, 4 October 2020
Kelabit Oral Tradition recorded by Tingang Trang [1], 04.10.2020 [Facebook-Kelabit Network Group]
Nani Anakadi' - Iyu'-Iyu' Alung-Alung
References
- stanzas [4] & [5] are contributed by Esta Bala
| Kelabit | English |
|---|---|
| [1] | |
| Iyu' iyu' alung alung, | - |
| Emey (Name) niep takung, | - |
| Penguman tauh peruyung, | - |
| Ieh teh ela' adun, | - |
| Ngudeh na'em adun, | - |
| Kadi' ieh anak pu'un, | - |
| Anak pu'un beruh mulun. | - |
| [2] | |
| Iyu' iyu' alung uda', | - |
| Emey (Name) menub ebpa', | - |
| Ngalap edteh luang buda', | - |
| Penguman tauh perenga', | - |
| Iyeh teh la' mula', | - |
| Ngudeh na'em mula', | - |
| Kadi' ieh anak sia', | - |
| Anak sia' ieh tebara'. | - |
| [3] | |
| Iyu' iyu tang pirak, | - |
| Ngeterur niko sirak, | - |
| Lem lubang kayuh etak, | - |
| Merurut kayuh ipak, | - |
| Penanek bua' tedtak, | - |
| Bua' tedtak laya' laak, | - |
| Ba'an bua' puak, | - |
| Ba'an bua' kiran payak. | - |
| [4] | |
| Sia' sia' iko langit | - |
| Teradten tepu’ enit | - |
| Tepu' enit balang kabing | - |
| Teradten tued seling | - |
| [5] | |
| Po' si'it siguk sia' | - |
| Pengupan agung gawa' | - |
| Agung gawa' etul etul | - |
| Petela' ieh ngih tugul | - |
| Naam tieh putul | - |
| Petela' ieh ngih batang | - |
| Naam tieh lalang | - |
| Petela' ieh ngih tued naam tieh rekeb | - |